آیا امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟


ممکن است این شائبه به وجود آید همانطور که زن و مردی که شرایط ازدواج را دارند با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج، آن را ثبت می کنند در طلاق توافقی نیز چنین است ....

ولی این تصور اشتباه است ثبت هر نوع طلاقی از جمله طلاق توافقی با اجازه و رای دادگاه امکان پذیر است لذا طلاق توافقی بدون دادگاه وجود ندارد و امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه میسر نیست. در مواردی هم که زن از شوهر اصطلاحا حق طلاق دارد که درست آن وکالت در طلاق است ولی زن بایستی با وکالت خود به وکیل دادگستری مراجعه کند تادادخواست طلاق توافقی ثبت گردد و مراحل قانونی طلاق توافقی طی گردد.

بر طبق ماده 56 قانون حمایت خانواده هر سر دفتر طلاقی که بدون رای دادگاه طلاق را ثبت کند، محرومیت درجه چهار قانون مجازات اسلامی یعنی محرومیت از اشتغال به سر دفتری محکوم خواهد شد.

تنها استثناء، ماده 15 قانون حمایت خانواده است و آن طلاق ایرانیان مقیم خارج کشور است. با این توضیح که اگر زن و شوهر ایرانی در خارج از کشور اقامت داشته باشند بدون حکم دادگاه هم می توانند طلاق توافقی را به ثبت برسانند به این صورت که باید به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت مراجعه کنند تا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق به آن ها معرفی شود. پس از اجرای صیغه طلاق و اخذ گواهی، درخواست کتبی مبنی بر ثبت طلاق به کنسولگری ایران می دهند و بدون حکم دادگاه طلاق توافقی ثبت می شود.

پس فقط طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور است که می تواند بدون حکم دادگاه باشد

میانگین : 4 از مجموع 13 رای
تعداد بازدید : 776

شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی که تمام سرمایه ی آن منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده و سرمایه ی آن منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده و سرمایه ی آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام،محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.

علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن كالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌كند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است

کارفرما در لغت به معنای صاحب کار، صاحب کارخانه و کسی است که به کاری فرمان یا دستور بدهد و در مقابل او، کارگر قرار دارد. در اصطلاح حقوقی نیز کارفرما به فردی گفته می‌شود که دیگری را اجیر کند تا به دستور وی کاری معین را انجام دهد.

همه زن و شوهران ایرانی با هر مذهب و دینی که باشند برای طلاق نیازمند رای دادگاه می باشند حتی اگر این طلاق، توافقی باشد فرقی نمی کند که زوجین مسلمان شیعه، سنی و یا مسیحی (ارمنی)، یهودی، زرتشتی، آشوری و ... باشند.


ارسال نظر
نام
متن نظر  
  لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:
=2+1