تغییر نام و نام خانوادگی-وکیل تغییر نام-تغییر نام در ثبت احوال


مواردی که تغییر نام و نام خانوادگی پذیرفته می شود در صورتي که اسامي انتخاب شده محلي با توجه به موقعيت و منزلت اجتماعي شخص و يا شرايط زمان مناسب نباشد.

مواردی که تغییر نام و نام خانوادگی پذیرفته می شود

 1. تغيير نام کسانی که تغيير جنسيت داده و در دادگاه صالحه داخل کشور حکم به تغيير نوع جنس در  اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر نموده است.
 2. تغيير نام کساني که با تأييد مراجع ذيصلاح به دين مبين اسلام مشرف شده اند.
 3. حذف کلمات زايد و غير ضروري در نام مانند: کلمات قلي و غلام در نامهايي مثل رضاقلي ، يا غلامعباس و نيز کلمات زايد مثل گرگ از گرگعلي يا زلف از زلفعلي.
 4. اصلاح اشتباهات املايي در نام مانند زهراب به سهراب يا منيجه به منيژه.
 5. اسامي نامتناسب با جنس مانند: نصرت يا ماشاء الله براي خانمها و اشرف، اکرم، عصمت و … براي آقايان.
 6. نام هاي زننده و مستهجن که شامل این موارد مي شود: ( نام هايي که معرف صفات مذموم و مغاير ارزشهاي والاي انساني است مثل گرگ و قوچي و …، نام هايي که با عرف و فرهنگ و مقدسات مذهبي مردم مغاير باشد مثل خونريز ، چنگيز ، يزيد و …، نام هايي که موجب اشاعه و ترويج فرهنگ بيگانه و فرهنگ سلطه گردد مثل وانوشکا ، ژاکادو ، شاهدوست و …، نام هايي که موجب تحقير دارنده آن و يا معناي لغوي آن در جامعه قابل پذيرش نباشد مثل کنيز ، گدا ، صدتوماني و... )
 7. در صورتي که اسامي انتخاب شده محلي با توجه به موقعيت و منزلت اجتماعي شخص و يا شرايط زمان مناسب نباشد.
 8. نامهايي که موجب هتک حيثيت مقدسات اسلامي مي گردد ، مانند : عبداللات ، عبدالعزي و…
 9. نامهاي مرکبي که در عرف يک نام محسوب نمي شود. (اسامي مرکب ناموزون) مانند : سعيدبهزاد ، شهره فاطمه ، حسين معروف به کامبيز و…
 10. عناوين ، اعم از لشکري يا کشوري و يا ترکيبي از نام و عنوان مانند : سروان ، سرتيپ ، دکتر ، شهردار و يا سروان محمد و شهردار علي و…
 11. القاب ، اعم از ساده يا مرکب مانند : ملک الدوله ، خان و يا خسروخان ، سلطانعلي ، شوکت الملک و…
 12. اسامي همنام دريک خانواده (هم نام بودن برادران يا خواهران يا پدر و فرزند يا مادر و فرزند )

نکات مهم تغییر نام و نام خانوادگی

 • انتخاب و تغيير نام براي اقليتهاي رسمي شناخته شده در قانون اساسي تابع زبان و فرهنگ ديني آنان است.

مرجع صالح تغییر نام و نام خانوادگی

در موارد مذکور، مرجع صالح ثبت احوال می باشد ولی در سایر موارد پیش بینی نشده در بندهای بالا مرجع صالح دادگاه عمومی می باشد.


میانگین : 4 از مجموع 13 رای
تعداد بازدید : 1069

با شرکت در این برنامه آموزشی، شما به راحتی می توانید شخصیت خود و دیگران را بشناسید و به راحتی رفتارهای مثبت خود را تقویت کنید و رفتارهای اطرافیان را بپذیرید و بهترین برخورد را انجام دهید.

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غـذا، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و نیز خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که شوهر مکلف است همه آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی ...

فرزندانی که از ازدواج موقت متولد می‌شوند مانند فرزندان ازدواج دائم هستند یعنی شرعاً و قانوناً فرزند این پدر و مادر محسوب می‌شود

قانون جرایم رایانه‌ای در سال ۱۳۸۸ برای تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. جرم رایانه‌ای به جرمی گفته می‌شود که در فضای مجازی، با سوءاستفاده از یک سامانه ‌رایانه‌ای و برخلاف قانون انجام می‌شود.

مسئولیت در مفهوم عام به معنای تکلیف و وظیفه و آنچه که انسان عهده‌دار و مسئول آن باشد، تعریف شده و در اصطلاح حقوقی نیز به هر موردی گفته می‌شود که شخص باید در برابر اعمال انجام‌شده توسط خود پاسخگو باشد.


ارسال نظر
نام
متن نظر  
  لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:
=8+1